Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających …
Dowiedz się, na jakie wsparcie mogą liczyć odbiorcy energii elektrycznej w 2023 r., na podstawie ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej oraz ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających …
Zasady rozliczeń w tej grupie określone są w z § 6 ust. 5-10 rozporządzenia i taryfach przedsiębiorstw, zajmujących się dystrybucja energii elektrycznej, do sieci których przyłączeni są odbiorcy. Dlatego też obok symbolu taryfy w postaci litery znajdują się również cyfry. Pierwsza cyfra – 1 albo 2 oznacza:
Ustawodawca wyraźnie stwierdził, że jest podmiotem leczniczym, jednym z wielu wymienionych w art. 4 ustawy o działalności leczniczej, obok przedsiębiorców (art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy) i …
Eksperci TAURONA przypominają, że zgodnie z unijną dyrektywą część firm jest zobowiązana do wykonania audytu energetycznego. „Warto wdrożyć rozwiązania proefektywnościowe, które …
W skrajnym przypadku wszyscy odbiorcy mogą być całkowicie pozbawieni możliwości wyboru dostawcy, wybór ten może być ograniczony do niektórych kategorii odbiorców i podmiotów, względnie też wszyscy mogą mieć pełną swobodę dostępu do rynku energii. Warunkiem wprowadzenia rynkowego mechanizmu regulacji w sektorze elektroenergetyki jest jak …
Zmianę uzgodnionego planu rozwoju, o którym mowa w art. 16 ustawy Prawo energetyczne w zakresie planowanego spełnienia przez system ciepłowniczy warunków uznania go za efektywny energetycznie system ciepłowniczy, uznaje się za uzgodnioną, jeżeli Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisemnej informacji od …
W przypadku połączenia się przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się obrotem paliwami gazowymi, przejmujące przedsiębiorstwo energetyczne: 1) wstępuje w prawa i obowiązki przedsiębiorstwa przejmowanego wynikające z umów zawartych z odbiorcami; 2) w rozliczeniach z odbiorcami, o których mowa w pkt 1, do dnia wejścia w życie zatwierdzonej dla tego …
kto czuwa także wtedy, gdy czuje się bezpieczny. Publiusz Siro Bezpieczeństwo aktywów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w infrastrukturze krytycznej państwa. 49 poważne konsekwencje ekonomiczne lub socjalne, zagrażające bytowi spo-łeczeństwa lub jego pokaźnej części. Ta część infrastruktury, obejmująca materialne lub informacyjno-tech …
Kto nie jest podmiotem rachunkowości? To pytanie często zadawane przez przedsiębiorców i osoby zainteresowane tematyką finansową. W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie, wyjaśniając, kto nie jest uważany za podmiot rachunkowości. Przedstawione informacje będą przydatne zarówno dla osób poszukujących wiedzy na ten …
specjalistów zajmujących się AI. Skupia się on na ocenie dwóch wymiarów: 1. Definiuje kluczowe dla wdrożeń rozwiązań sztucznej inteligencji obszary 2. Ocenia stopień dojrzałości i zaawansowania działań w tych obszarach odnosząc je do etapów rozwoju i wdrażania innowacji, wykorzystując jako punkt wyjścia koncepcję . disruptive innovation prof. Claytona …
W Polsce działa kilkanaście przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą prądu. Największe z tych firm to Tauron, PGE (obsługujące po ok. 5 mln klientów), Energa (z 3 mln klientów), Enea ...
Zawiłość przepisów związanych z ochroną danych osobowych sprawia, że przedsiębiorcy wciąż są niepewni relacji w systemie ochrony danych, a przede wszystkim tego, kto jest administratorem danych, a kto podmiotem przetwarzającym. Zdefiniowanie tych pojęć i określenie stosunków między nimi jest kluczowe do ustalenia zakresu odpowiedzialności za …
Pojawiły się też nowe pytania, które dotyczyły: przystąpienia przedsiębiorstw energetycznych do Deklaracji w sprawie zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej w Polsce, przedstawionej przez PGNiG SA podczas I Ogólnopolskiej Konferencji Zrównoważonego Rozwoju w Branży Energetycznej, która odbyła się w Warszawie, 17 czerwca 2009 r. oraz barier wdrożenia zasad …
W takim wypadku należy uznać, że to ona decyduje o celach i środkach przetwarzania, a co za tym idzie – jest administratorem wszelkich danych zgromadzonych w programie. Podstawa przesyłania danych. W tym miejscu pojawia się pytanie: czy spółki w grupie kapitałowej mogą bez żadnych konsekwencji przesyłać sobie dane?
Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej mające prawo do otrzymania środków na pokrycie kosztów osieroconych na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i ...
Do 1 kwietnia 2022 r. prosumenci rozliczali się na zasadzie tzw. opustów (net-metering).System ten polegał na tym, że nieskonsumowaną energię elektryczną prosument oddawał do sieci elektroenergetycznej, a operator sieci dystrybucyjnej magazynował ją, pobierając jednocześnie opłatę w postaci 20% wyprodukowanej energii elektrycznej …
W przypadku gdy w miejscu przyłączenia do sieci, w którym przyłączona jest instalacja odnawialnego źródła energii, o której mowa w art. 4 ust. 2 rozporządzenia Komisji 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci (Dz. Urz. UE L 112 z 27.04.2016, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 118 …
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki po raz kolejny przypomina o ciążącym na przedsiębiorstwach energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej obowiązku informacyjnym, wynikającym z …
przedsiębiorstw energetycznych wytwarzających energię elektryczną w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła – w odniesieniu do energii objętej obowiązkiem zakupu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie obowiązku zakupu energii elektrycznej ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych oraz wytwarzanej w …
w przypadku spółki, w której co najmniej niektórzy członkowie ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za jej zadłużenie (innej niż MŚP, które istnieje od mniej niż trzech lat lub, do celów kwalifikowalności pomocy na finansowanie ryzyka, MŚP w okresie siedmiu lat od daty pierwszej sprzedaży komercyjnej, które kwalifikuje się do inwestycji w …
Nadal jako potencjalnie zbyt wysoki jest przyjęty próg zaspokajania zapotrzebowania własnego w przypadku wytwarzania energii elektrycznej (70%). Ponadto forma spółdzielni nie jest zbyt powszechna w obrocie prawnym rynku energii i jako taka może stwarzać – przynajmniej w najbliższym okresie – pewne problemy natury praktycznej.
Każdy „nowy" tzw. duży przedsiębiorca - po uzyskaniu stosownych informacji (sprawdzenie kryterium finansowego i zatrudnieniowego za dwa ostatnie lata obrotowe) - jest podmiotem …
W 2018 roku wynik finansowy brutto koncesjonowanych firm ciepłowniczych zmniejszył się do 345,1 mln zł wobec około 1,27 mld zł rok wcześniej, a rentowność przedsiębiorstw ciepłowniczych wyniosła 1,88 proc. wobec 6,71 proc. w 2017 roku. Spad
- OSD nie może mieć akcji przedsiębiorstw zajmujących się obrotem lub wytwarzaniem - przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem lub obrotem nie mogą mieć akcji OSD. Dopuszczalne jest natomiast, aby OSD i przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem i obrotem były kapitałowo powiązane z podmiotem trzecim.
Na jesieni lub już zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen …
Okres wsparcia w obu systemach wynosi co najmniej 15 lat. Działanie sprzedawcy zobowiązanego. Sprzedawca zobowiązany jest podmiotem, którego obowiązkiem jest odkup energii elektrycznej od niektórych podmiotów na rynku wytwarzających energię elektryczną z instalacji OZE. Do obowiązków sprzedawców zobowiązanych należy m . zakup ...
Oddział spółki to jednostka organizacyjna, która jest częścią większej struktury przedsiębiorstwa, działająca w innym miejscu niż siedziba główna. W polskim systemie prawnym oddział spółki nie posiada osobowości prawnej. Oznacza to, że nie jest samodzielnym podmiotem prawa i nie może występować jako strona w postępowaniach sądowych ani zawierać umów we …
Ustawa ta reguluje zasady i warunki zaopatrzenia w paliwa gazowe, energię elektryczną i ciepło, a także działalności przedsiębiorstw energetycznych. Przepisy te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, efektywnego wykorzystania paliw i energii oraz ochrony interesów odbiorców.
producenci wytwarzający energię elektryczną za pomocą instalacji o mocy nieprzekraczającej 1 MW, w przypadku których górny pułap mógłby wiązać się ze znacznym obciążeniem administracyjnym; energia elektryczna wyprodukowana w elektrowniach hybrydowych, które wykorzystują również konwencjonalne źródła energii, w przypadku ...
Każde przedsiębiorstwo posiadające status dużego przedsiębiorcy, czyli zatrudniające powyżej 250 osób lub wykazujące obrót roczny netto ponad 50 mln Euro, ma obowiązek wykonać audyt energetyczny co 4 lata. Przedsiębiorcy zobligowani są zawiadomić o tym fakcie Urząd Regulacji Energetyki w ciągu 30 dni.
W celu racjonalizacji przedsięwzięć inwestycyjnych, przy sporządzaniu projektu planu, o którym mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa energetyczne są obowiązane współpracować z podmiotami przyłączonymi do sieci oraz z gminami, a w przypadku przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem paliw gazowych lub energii elektrycznej współpracować z …
3. Dane dotyczące udzielonej pomocy, które należy wpisać w sprawozdaniu o udzielonej pomocy oraz w zaświadczeniu o pomocy de minimis - w przypadku przyjęcia rekomendacji NFOŚiGW. W przypadku przyjęcia, że podstawą udzielenia pomocy jest umowa zawarta z NFOŚiGW (a dzień zawarcia tej umowy jest dniem udzielenia pomocy), wówczas:
poza paliwa gazowe lub energię elektryczną (np. zajmujących się dystrybucją ciepła). O ile w sytuacji przedsiębiorstw prowadzących tylko jedną działalność z wymienionych w artykule 44 …
W przypadku takich depozytów wykazuje się stan środków zapisanych na rachunku bankowym w banku, w kolumnie 10 (banki) albo jeżeli rachunek bankowy jest prowadzony przez Narodowy Bank Polski w kolumnie 9 (bank centralny). Natomiast wolne środki przekazane przez jednostkę sektora finansów publicznych w depozyt lub w zarządzanie …
Pismo Prezesa URE skierowane do przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej, o których mowa w art. 49a ust. 1 i 2 ustawy - Prawo energetyczne - zobowiązanych do złożenia informacji i danych na podstawie art. 49a …
Umowa na zakup energii elektrycznej (umowa cPPA) a alternatywne sposoby pozyskania zielonej energii. Umowy cPPA są jednym z dostępnych sposobów pozyskiwania zielonej energii, który charakteryzuje się dobrym balansem pomiędzy trudnością wdrożenia, ryzykiem i niezbędnymi do poniesiania kosztami, a efektami i tzw. wiarygodnością pozyskania energii z OZE w długim …
Proces wdrażania rynku konkurencyjnego stanowi istotny element polityki energetycznej Państwa, co znalazło swój wyraz w dokumencie zatytułowanym „Zintegrowany harmonogram prywatyzacji sektora elektroenergetycznego i wprowadzenia rynku energii elektrycznej", opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki, w odpowiedzi na Zalecenia Rady Ministrów z 28 listopada 2000 r.
poprzez operatora tzw. NEMO. TGE jest jedynym podmiotem spośród NEMO, który jest objęty przepisami art. 49a ustawy - Praw o energetyczne i pełni funkcje zarówno giełdy towarowej jak …
Kto jest podmiotem w umowie? Umowa jest jednym z najważniejszych dokumentów, które regulują relacje między dwiema stronami. W celu zrozumienia, kto jest podmiotem w umowie, warto przyjrzeć się kilku istotnym aspektom. W niniejszym artykule omówimy, kto może być podmiotem w umowie, jakie są ich prawa i obowiązki oraz jakie …